Inte så dumt med en liten förkylning kanske.
Ja då kör vi på. Nu har man klarat av Måndagen så då är det snart Fredag. Jag känner mig redan bättre i min förkylning, men oj vad mycket snor det ryms i skallen på en. Googlade på ordet snor igår för att se hur mycket man kan fräsa ur sig på en dag. Ett par deciliter kan man få ur sig. Snor består 95% av vatten resten är olika proteiner lite kolhydrater, fett m.m. Så det är nog inte så farligt om man råkar dra det bakvägen nån gång. Låter ju nästan lite nyttigt. En fördel är att jag tror att jag fått lite magmuskler på köpet. Har träningverk efter ett intensivt nysande och kraxande. Jag kanske får sexpack på magen. L. tycker inte att man ska ha sexpack på magen utan i kylen. Ja, det ligger kanske nåt i det.
Häromdagen fick jag ett telefonsamtal från vår centrumutvecklare i stan Henrik Skyttberg att jag vunnit ett presentkort på 200:- som tack för att jag har handlat hemma i stan. Vi fick fylla i ett papper och svara på en fråga då man julhandlade hemmavid. Så glad jag blev. Tro hur glad man skulle bli om de ringde från poskodlotteriet och sa att man vunnit på den lotten, men några fler nollor efter tvåan då förstås.
Måste få berätta om en liten kille som skulle gå på simskola förra veckan , men var såååå ledsen. Jag frågade vad som hade hänt. Jag har ont i mitt fulfinger sa han. Jag fattade inte riktigt först vad han menade. Men pappan svarade snabbt. DU VÅGAR BARA INTE VISA DET. Oj, oj inte lätt. Han kanske inte visste att man även kan kalla det för långfinger. Han visade i allafall inget fulfinger för badtanten.
Nä nu får det räcka med bloggsurr för ikväll. Hittade en liten film på en man som definitivt inte har sexpack på magen men som gillar att bada. En badfarbror.
25 kommentarer | Skriv en kommentar | Kommentarer RSS
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Det känns bra trots allt
Nästa inlägg: Blir nog en bra dag idag oxå
kram
hej hopp..hoppas allt är bra med dig,
Ber om ursäkt fick så många tips och blandade ihop dig med någon annan. Glöm det jag sa i förra inlägget/kram
Hej vännen!
Du var inne hos mig igår och tipsade om braiga länkar ... men jag hittar dessa inte hos dig? Dom var inte klickbara dom du tipsade om så ... /kram
ååå hoppas du mår bättre från en bloggare !!!
Kärt barn har många namn!
Skönt att din förkylning är bättre!
Kram Karin
Grattis till din vinst ... alltid något ... nästa gång så smäller det *ler*
Bra att du mår bättre också!
Ha en bra dag/kram
ops vilken bad kille :) det där kanske man skulle pröva?Det är inte kyl med förkylning men det var nog bra för dig att fålite vila nu i allt.God ,snabb ,bättring! kramar
Förkylningar är nära döden upplevelser - om man är man förstås! ;) Krya på dig! Kram
Fy, vilket fläskberg!
Kram
Tackar för lite endorfiner som jag fick när jag skratta om fulfingret.
Grattis till presentkortet.
Tror att Knutmasso bara finns i Norduppland och så var det ett ställe till som inte minnet vill säga till mej nu.
Krya på dej kramar
Men gullnosen då, fulfinger ;)
Men det ligger ju något i det.
Krya på dig.
Du får verkligen en att tycka att förkylning kan vara bra. Proteiner och magmuskler ;))
Kul när man får uppskattning genom ett presentkort, särskilt så här efter jul...!!
Herre jösses...nu undrar jag...när man då inte har snor i huvudet...är det då ett tomrum där...?? Har väl anat det länge...att det finns hålrum i huvudet hos oss, hos en del större än hos andra också...
Ha en bra dag!!
Kram kram
Ja där ser man man lär så länge man lever, då får det åka ut den vägen det bör hi hi ( snoret) asså .. kul att få presentkort ju :) hoppas du får en härlig dag idag å kram
Hej och hoppas förkylningen är ännu bättre idag! Lite nyfiken på var du hittade min blogg :-) ?
Det var en hel del snor, ha en fin dag nu och krya på dig
Har nog aldrig förr läst så mycket möjligheter med en förkylning ;)
Krya på dig!
Inte dåligt att han kan kasta sig så med den kroppen.Fast han landar ju mjukt...
Hoppas att förkylningen ger med sig. Kan vara envisa så här års.
Grattis till presentkortet så kul.
Hoppas att du snart är bättre från din förkylninng
Ha det gott
Kramar
Är det din smygfilm på L från i somras?!
Ska nog slå mig i kast med en deckare. Men inte förrän i morron, nu är klockan strax läggdags
Ja hur dum får man vara???
Men vissa har inga begränsningar alls:).
Kram gun
Men du åker gubben på vatten eller sitt fett?? Min far var duktig på det mesta.han gjorde en röd rockard till våra goda vänner.Kram!
Den där badande mannen vill jag nog försöka glömma att jag någonsin sett!
Jösses, säger jag bara!
Kram
Melodys matte
Frågan är hur dum får man bli? Både gubben på filmen och pappan på simskolan!