I morrn är en annan dag
Hej och hå vad dagarna går. Har precis gjort bort min jobbar helg nere på badis. Jag tror att varenda Härnösandsbo hade bestämt sig för att besöka oss. Men jätte roligt då det är lite liv och rörelse. Bara till Relaxen var det 101 betalande igår, och det på bara fyra timmar. Sen har vi ju resten av huset med alla aktiviteter och inte minst badet förstås. Men en dag till sen är jag ledig i morrn.
Jag har som en klump i magen då jag tänker på morgondagen. För jag har nu äntligen fått tid till mammograficentret i Sundsvall. Hoppas att jag även får träffa den där läkaren som jag bara har ett namn på. Men vad jag gruvar mig för att de hittar nåt jävulskap igen. För detta är första kollen efter operationen. Tänk om de inte har fått bort allt. Jag är så svullen nu igen. Från C kupa till DD över en helg. Sen blir jag ju påmind om den där fruktansvärda dagen då jag var dit sist och fick beskedet. Men i morrn är en annan dag, nu kör vi den här Måndagen först.
Min mamma ligger på sjukhus. Så det har varit några vändor ner till Sundsvall sen jag kom hem från Rhodos. Men då vi har Birsta köpcenter i närheten av sjukhuset så passar vi på att kolla lite där oxå. Blev nya täcken går. Har sovit som en prinsessa i natt.
Ringde Tele 2 för att det verkar vara nåt fel då vi bara har SVT:s kanalerna. Ingen katastrof men vi betalar ju för dessa kanaler. Nu kommer Malin med familj hem från Uppsala i helgen och då vill de ju gärna se på Disney Channel och sporten. Iallafall då jag ringde så sa de att det var en kö på mellan 6-10 minuter. Sen efter en stund så blev det en kö på 10-15 minuter osv. Kötiden ökade ju längra tid jag satt och väntade????? Tillslut bad jag dem ringa upp mig. Så då blev väntetiden högst fem minuter. Men nu kommer ett nytt kort om ett par dar så då är helgen räddad.
En dag i taget, det räcker.
Vänd dig inte om och sörj det förflutna,
för det är borta.
Och bekymra dig inte om framtiden,
för den har ännu inte kommit.
Utan lev i nuet,
och gör det så underbart
att det blir värt att minnas."
11 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Brun som kanel
Nästa inlägg: Nu ska firas
synd att jag såg det här först idag men nu vet jag ju att allt gick bra :) och tänkvärt citat du satte in.Dröm sött Zzzz
Hoppas, hoppas att allt var OK idag!
Håller tummarna, hårt, hårt!
Stor kram Karin
håller tummarna, förstår att du är nervös, hoppas att det inte är något allvarligt med din mamma, visst ska vi leva i nuet
kramar <3
Det måste vara en vånda att vänta, då kan man inget göra själv utan bara hoppas! Det går säkert bra! Vi är många som håller tummarna nu.
Ha det så gott det går!
Håller alla tummar å tår att det går bra för dig på åter besöket. Vet hur de känns man är jätte orolig.
Ha de gott/kram
Roligt med många besökare på badis. Jag åkte förbi häromdagen då min gubbe har sin syster som bör strax bortom badis. Hoppas eran mor blir bättre. Det kommer gå så bra ska du se imorgon. Kram till dig och må så gott!
Jag tror att jag kan förstå din oro för morgondagen, men oftast oroar vi oss i onödan. Håller mina tummar för att du får ett bra besked så att du imorgon!
Hoppas det ordnar sig till bästa för din mamma!
Jag håller tummarna för att du får glädjande besked i morgon. Man ska inte oroa sig för allt trist som kan hända, för då får man kanske uppleva det två gånger, har jag läst nånstans. Men det är inte så lätt att följa alla goda råd. Tänker på dig. Kram
Det är lät att säga men svårt att göra i verkligheten. Att inte tänka på morgondagen, menar jag, särskilt om det är något man oroar sig för. Jag ska hålla tummarna för att allt är som det ska, att det bara blir positiva besked du får. Positiva för dig, alltså.
Ja, imorgon är en annan dag. Och på onsdag tvingas jag börja med jobbcoach nr 4. Gissa om jag är lycklig?
Tur att solen skiner idag, det skänker lite glädje.
Hoppas allt är bra med dej, och att du är nöjd med de nya täckena
Jag kommer att tänka på dej imorgon när du har klämdag! Håller tummarna hårt! Det blir roligare om vi sjunger när vi gympar.Man får vara försiktig så att man inte får in vatten i munnen..Ha en bra dag! Kram!